Ako nepokaziť príchod nevesty pred oltár

Organizácia je dôležitou súčasťou každej svadby. Boli sme hosťom na svadbe, kde úplne zanikol možno celkom jednoduchý príchod nevesty k oltáru.

Prvý vchádzal do kostola ženích s mamou, potom všetci svadobní hostia a hneď za nimi nevesta s otcom.  Bohužiaľ nevesta, ktorú viedol k oltáru otec nepočkali, čiastočne postávali a čakali, kým sa svadobčania usadia. Úplne sa stratilo čaro, keď ženích stojí pred oltárom s očakávaním, svadobčania stoja a všetky zraky sú uprené krásnu nevestu.

Preto by sme Vám radi poskytli pár rád, ako si vychutnať Váš neopakovateľný zážitok. Spôsobov príchodu nevesty a ženícha je viacero. Je mnoho zvykov, teda aj príchod snúbencov, môže byť rôzny.

Pri vchode do kostola privíta snúbencov a všetkých svadobčanov kňaz a privedie ich k oltáru.

  • Kňaz ide na čele a za ním ide nevesta s otcom, za ňou ženích s mamou Za snúbencami idú vždy svedkovia, ktorí za nimi stoja už na prahu kostola a ostatní hostia.

  • Kňaz čaká celú skupinu svadobčanov pred oltárom a celú skupinu privedie mladý pár, za ktorým idú svedkovia a ostatní svadobní hostia.

  • Do kostola vchádza nevesta s otcom (niekedy prvým družbom) za ňou ide ženích s mamou (niekedy prvou družicou) a za nimi svedkovia a ostatní hostia.

  • Najskôr sa usadia svadobčania a napokon vchádzajú snúbenci so svedkami.

  • V kostole vytvoria svadobčania koridor, cez ktorý snúbenci aj so svedkami prechádzajú k oltáru.

  • Svadobní hostia sa usadia ako prví. Prichádza ženích s mamou a so svedkami. Ženích sa postaví pred oltár a svedkovia sa postavia po bokoch. A napokon prichádza nevesta s otcom, ktorý odovzdá nevestu zaťovi.

  • Svadobní hostia sa usadia, ženích so svedkami čakajú pred oltárom, nevesta kráča sama a pred ňou dieťa, trúsi lupienky kvetov, alebo nesie vankúšik s krížikom, alebo obrúčkami novomanželov.

Vždy sa treba o príchode k oltáru dohodnúť s kňazom, aj organistom. Možno budú príchod k oltáru sprevádzať tóny huslí. Sobáš je tá najpodstatnejšia časť celého dňa, preto treba aj prípravám venovať väčšiu pozornosť a organizáciu.

Koridor

Pekným zvykom je, keď vytvoria svadobčania pre mladomanželov koridor, cez ktorý ich kňaz vyvedie. Ako prvý im pogratuluje a následne všetci ostatní svadobní hostia a ostatní zúčastnení.

Koridor je symbolom vyprevádzania mladomanželov do života od pozvaných svadobných hostí a skvelým priestorom na postupné gratulácie. Neveste by v tomto okamihu mala byť nápomocná družička, ktorá jej bude darované kvety odoberať.